May 6, 1932, petitioner sued respondents in the federal court for the northern district of Illinois to enforce a claim for part of income and profits taxes for 1920 assessed against an Illinois corporation dissolved in December, 1921. The question for decision is whether the suit is barred by lapse of time.

The pertinent substance of the complaint, as amended February 14, 1937, follows:

United States v. Continental National Bank & Trust Company/Opinion of the Court

In 1919 and 1920, James Duggan, hereafter called the testator, was the principal stockholder of the Johnson City & Big Muddy Coal & Mining Company, which owned a subsidiary corporation. May 16, 1921, these corporations made consolidated income and profits tax returns for 1920, showing a tax of $5,269.21, which was paid. During 1920 and 1921 the mining company was being dissolved; it converted its assets into cash and securities and transferred $295,331.64 to testator; he appropriated it to his own use. Having determined deficiency of $316,620.61 against the company, the commissioner of internal revenue December 6, 1924 sent notice to it by 60-day letter. The taxpayer having failed to petition the board of tax appeals for redetermination, assessment was made against it for that amount.

United States v. Continental National Bank & Trust Company/Opinion of the Court

April 15, 1926, the commissioner notified testator that there was proposed for assessment against him the amount of $295,331.64, constituting his liability, as transferee of taxpayer's assets, on account of the unpaid balance of its 1920 taxes. June 11, 1926, testator filed with the board of tax appeals his petition for redetermination. In March, 1929, he died. January 27, 1931, the board made an order of redetermination in the amount proposed by the commissioner, with interest from December 6, 1924. The order was not reviewed. February 14, 1931, the commissioner made a jeopardy assessment against the deceased in the amount fixed by the board as his liability as transferee.

United States v. Continental National Bank & Trust Company/Opinion of the Court

His will was admitted to probate; a trust company it named was appointed executor; and, the executor having been dismissed, one Robinson was, on September 15, 1930, appointed administrator. Before settlement of the estate, plaintiff, April 24, 1931, filed its claim with the administrator. But he paid nothing on account of it and, making distribution in accordance with the will, transferred to defendant Henry Duggan $50,000 and to defendant trustee the rest of the estate, about $1,500,000. Plaintiff alleged that the assets so distributed had become impressed with a trust for the payment of its claim against testator and prayed decree enforcing it against trustee and beneficiaries under the will to the extent of assets transferred by the taxpayer to testator with interest.

Defendants, June 6, 1933, moved to dismiss the complaint on the ground that the suit was barred by §§ 277, 278, 280, Revenue Act 1926, 44 Stat. 58, 59, 61, as amended, and § 311(b), Revenue Act 1928, 45 Stat. 860, 26 U.S.C.A. § 311(b). Plaintiff, January 11, 1937, confessed defendants' motion to dismiss. Then, applying for leave to amend the complaint, it represented to the court that amendment was necessary because the allegation that an assessment was made against testator was omitted from the original bill and was an important fact in determining whether the present action was timely brought. Leave having been granted, it immediately amended by adding the allegation that, February 14, 1931, the commissioner made against testator the jeopardy assessment above referred to. The complaint was not otherwise changed. March 22, 1937, the court sustained defendants' motion and entered decree dismissing the amended bill of complaint. The circuit court of appeals affirmed. 7 Cir., 94 F.2d 81. This Court granted a writ of certiorari. 304 U.S. 554, 58 S.Ct. 1039, 82 L.Ed. 1524.

The question is whether the suit is barred by the statutory provisions on which the motion to dismiss was based. First to be considered are §§ 277, 278 and 280, read in connection with applicable provisions of §§ 274 and 279 of the Revenue Act of 1926.

Within 60 days after notice of the commissioner's determination of deficiency, the taxpayer may file petition with the board of tax appeals for redetermination; no assessment or proceeding in court for collection shall be made or begun until the board's decision has become final. § 274(a). The amount redetermined by decision that has become final shall be assessed and upon his demand shall be paid to the collector. § 274(b).